Dobry wybór dla lepszego zdrowia, czyli jak sauna fińska wspomaga medycynę?
Sauny przez wieki były częścią kultury azjatyckiej i europejskiej, służąc jako forma relaksu i leczenia. Dzięki prowadzonym w ostatnich latach badaniom naukowym, wykazującym liczne korzyści zdrowotne, wynikające z regularnego korzystania z sauny, nie jest zaskoczeniem, że ta tradycyjna praktyka może również wspierać współczesną medycynę.
Sauna – wsparcie kardiologa i psychologa
Badania, prowadzone niezależnie od producentów saun fińskich, łączą regularne korzystanie z sauny z niższym ryzykiem udaru, miażdżycy, ataku serca i innych chorób układu krążenia. Wysoka temperatura rozszerza naczynia krwionośne, zwiększając przepływ krwi i ciśnienie tętnicze. Pomaga także w zmniejszeniu stanu zapalnego i ogólnie wzmacnia wydolność układu sercowo-naczyniowego.
Ponadto sauny wykazują pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne, ponieważ klimat sauny i atmosfera relaksu sprzyja wydzielaniu endorfin, czyli hormonów szczęścia. Regularna praktyka saunowania pomaga w redukcji stresu, napięcia i lęku, zmniejszając jednocześnie napięcie mięśniowe i ból fizyczny.
Sauna – wspólnik fizjoterapeuty i pulmonologa
Wiele badań wykazało, że sauna fińska może być pomocna w leczeniu schorzeń układu oddechowego, np. astmy czy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Dzięki wysokiej temperaturze i wilgotności, drogo oddechowe stają się bardziej nawilżone, co ułatwia oczyszczanie i usuwane śluzu.
Sauna wspomaga także eliminację toksyn z organizmu oraz przyspiesza regenerację mięśni po treningu. Pozwala na poprawę stanu skóry i cery, odblokowując gruczoły łojowe i regulując wydzielanie sebum, co zmniejsza ilość wyprysków i poprawia jakość skóry. Wpływa również pozytywnie na napięcie mięśniowe, redukując ból przy wielu schorzeniach reumatologicznych, urazach czy po wypadkach, jeśli lekarz uzna to za bezpieczne.